ZOZNAM ČLÁNKOV

Má vás kamera rada alebo nie?

autor
Viera Krúpová

  

Ocitli ste sa až niekedy v pozícii redaktora alebo moderátora? Inak povedané, stáli ste pred kamerou a mali ste zrazu niečo „múdre“ povedať? Možno sa vám to zatiaľ nestalo. Ale to sa môže rýchlo zmeniť. Veď dnes je úplne bežné, že si nielen firmy ale aj jednotlivci nakrúcajú videá a zdieľajú ich na sociálnych sieťach. Úspešné firmy majú zase ambíciu, aby ich zástupcovia chodili do médií a hovorili o svojich témach. Možno to vyzerá na prvý pohľad jednoducho, ale nie je to tak. Preto odporúčame sa na každé mediálne vystúpene dôkladne pripraviť.

  

Sme rozdelení na dve polovice

Začnime tým jednoduchším. Naším výzorom. Už vám niekto povedal, že žiadny človek nie je rovnomerný? Keby sme naše telo rozdelili na dve polovice, každá vyzerá trochu inak. To isté platí o našej tvári. A preto aj vy pred kamerou vyzeráte z každej strany inak. Pri bežnom pohľade do zrkadla si to možno neuvedomíte, ale ak sa na seba pozeráte cez kameru, zbadáte to okamžite. Ak si preto pri nakrúcaní rozhovoru môžete vybrať, otočte sa ku kamere tou stranou, z ktorej vyzeráte lepšie.

Pomôžte pani prírode

Niečo nám na našej vizáži nadelila príroda, niečo môžeme vylepšiť. Nepodceňujte ani to. Veď kto je už zvedavý na človeka, ktorý je v televízii neupravený a zle oblečený? Ak teda dostanete pozvánku do televízneho štúdia, poraďte sa s odborníkom, ako sa správne obliecť. Závisí to od viacerých faktorov – o aký typ relácie ide, aká je vaša téma, akú firmu reprezentujete. Čo sa týka tváre, môžete sa zveriť do rúk odborníkov v televízii. Príďte však radšej skôr, aby mala maskérka čas vás pred vystúpením vhodne upraviť. 

Čo a ako v televízii hovoriť?

Jedna vec je dobre vyzerať, druhá vecne a fundovane odpovedať. Laici si často myslia, že jednoducho prídu do televízie a odpovedia na otázky moderátora alebo redaktora. Omyl. Aj na toto sa treba poriadne pripraviť. Čas v televíznych reláciách býva vždy limitovaný. Bez prípravy sa vám môže stať, že nepoviete to, čo ste chceli. Nestihnete povedať svoje komunikačné posolstvá alebo ich poriadne skomolíte. Jednoducho nevyužite príležitosť, ktorá sa nemusí tak skoro znovu naskytnúť. A to by bola škoda. 

Dá sa zbaviť trémy?

Každý z nás má občas strach alebo trému. V televízii je to častý jav, lebo keď „zasvieti červená“, veľakrát aj tým najodvážnejším zmrzne úsmev na tvári. Existujú viaceré techniky ako sa viete zbaviť trémy. Tou najzákladnejšou je dýchanie. Ako správne dýchať, resp. ako s dychom pracovať – to je už zase téma pre odborníkov, ktorí vedia aj bežného smrteľníka pripraviť na účinkovanie v televízii či v rozhlase. 

Mediálny tréning – ideálne riešenie

Moderátori a redaktori sa na účinkovanie pred kamerou pripravujú dlho a systematicky. Učia sa správne hovoriť, dýchať, skúšajú si ako sa najlepšie zbavia trémy, vedia ako správne používať neverbálnu komunikáciu. To všetko vieme naučiť aj vás. A samozrejme nielen to. Predovšetkým vám vieme vysvetliť ako sa pripraviť na vystúpenie v médiách po obsahovej stránke, ako sa pripraviť na nepríjemné otázky tak, aby ste každú príležitosť v médiách využili na sto percent.

Dôveru nám dali aj Červené nosy

Naše skúsenosti sú bohaté a referencie dobré. J Jednou z nich sú aj pravidelné mediálne tréningy pre zdravotných klaunov z organizácie Červený nos Clowndoctors. Robíme spolu už druhý rok a postupne sa u nás školia zdravotní klauni, ktorí chodia do nemocníc a pomáhajú liečiť smiechom choré deti. Veríme, že aj vďaka nám sa im darí v médiách hovoriť o ich práci a hlavne o tom, čo prináša deťom a ich rodinám. Nám práca s nimi prináša okrem veľa smiechu počas samotných tréningov aj dobrý pocit, že sme svojou troškou prispeli k dobrej veci. 


24.11.2017

Prečítajte si aj

Či už vo Farme alebo na Slovensku, bude to drsné!

Neviem, čo Slovákov zaujíma viac. Či Farma alebo Voľby. Rozhodne sa je na čo pozerať. Aj titulok: „Toto sú noví farmári: Kto bude vaším favoritom?“ sa hodí na obe udalosti tohto roka. V hĺbke duši verím, že ľudí budú viac zaujímať župné voľby. Predsa prirodzene by nás malo zaujímať, kto bude obrábať našu krajinu. Farma je slovenská súťažná relácia typu reality show, ktorá sa opakuje každý rok a vysiela ju TV Markíza. Župné voľby sú slovenská súťažná udalosť tiež typu reality show, ktorá sa opakuje každé štyri roky a vysielajú ju všetky televízie. Tak čo je viac? V prípade Farmy sa dvanásť odvážlivcov pokúsi prekonať drsné podmienky aj samých seba. V prípade volieb sa osemnásť odvážlivcov pokúsi prekonať drsné podmienky aj samých seba, a to je reč len o bratislavskom kraji. Prekonáme sa aj my? Iste, naladiť si TV je určite jednoduchšie ako prechádzka k volebným urnám, ale môj sedliacky rozum mi vraví, že pohyb mi prospeje. A snáď aj krajine, v ktorej žijem. Reality show Farma je návrat do prostredia dávnej minulosti. S tým neurobíme nič. Tak to proste je. Zapneme si to a vieme čo čakať. Reality show Voľby môžu byť krokom vpred do lepšej budúcnosti. Nikdy nevieme, čo čakať. Čo nám ostáva je viera. Čo musíme zahodiť, je skepsa z nesplnených sľubov. Skupina mestských ľudí bojuje s podmienkami života na jednoduchej farme. My nemusíme. Môžeme to zmeniť. Môžeme sa mať lepšie. ...
CELÝ ČLÁNOK

CSR & social marketing alebo Najlepšou vizitkou firmy je spoločensky zodpovedné správanie

Známe príslovie hovorí, že dobrá vec sa chváli sama. To je stopercentná pravda, nielen pokiaľ ide o kvalitu produktov či služieb, ale i celkové renomé firmy, ktorá ich ponúka. Každý človek má totiž v hĺbke duši lepší pocit, ak si kúpi produkt od spoločnosti, ktorá sa správa ekologicky, dbá o blaho svojich zamestnancov a popri tom občas podporí tých, ktorí to potrebujú. CSR – základom je dobrý úmysel Dôkazom toho, že postaviť filozofiu firmy aj na etických hodnotách, nielen na dosahovaní zisku má zmysel, sú napríklad aj notoricky známe príbehy úspechu Tomáša Baťu či Henryho Forda. Títo úspešní páni už pred 100 rokmi vedeli, že základom dlhodobého úspechu firmy je spoločensky zodpovedné podnikanie. V súčasnosti má už nejakú tú CSR stratégiu takmer každá väčšia spoločnosť a aj tie firmy, ktoré na to nejdú strategicky, aspoň raz začas zabŕdnu do charity. Dôvodom prečo to robia, je určite aj fakt, že „páchanie dobrých skutkov“ má pozitívny dopad na imidž firmy a funguje ako efektívny marketingový nástroj. Medzi CSR aktivity, s ktorými sa dá marketingovo pracovať, patria napr. vzdelávacie programy, dobrovoľnícka činnosť zamestnancov, systematické zmierňovanie ekologickej záťaže spôsobenej spoločnosťou, charitatívna činnosť alebo grantové programy zamerané na zlepšenia v oblasti, ktorá súvisí s predmetom podnikania firmy. Social marketing – nástroj CSR Na druhej strane, aj samotný marketing môže byť dobrým nástrojom pre realizovanie CSR zámeru. Hovoríme o tzv. sociálnom marketingu, ktorý využíva PR či reklamnú kampaň na dosiahnutie určitého spoločensky zodpovedného cieľa – napr. má edukatívny charakter, vyzýva k určitému spôsobu správania, alebo sa prostredníctvom nej realizuje charitatívna zbierka a pod. Firmy ich obvykle realizujú v spolupráci s nejakou neziskovou organizáciou. Výsledkom je sociálna kampaň, ktorá je omnoho efektívnejšia a zároveň atraktívnejšia, než klasické marketingové kampane. Je to mocný nástroj, ktorý umožňuje oživiť hodnotu značky a posilniť imidž firmy. Úspešne vedená sociálna kampaň umožňuje firme odlíšiť sa od konkurencie. Mnohé výskumy potvrdzujú zvýšenie predaja výrobkov, ktoré sú predávané v rámci sociálnej kampane. Neziskové organizácie vďaka takto vedeným kampaniam získajú potrebné finančné prostriedky, ktoré by si inak nemohli dovoliť vynaložiť na zmenu správania ľudí. Firma aj nezisková organizácia si spoločnou marketingovou kampaňou rozširujú okruh sympatizantov. Ide teda skutočne o klasickú win-win situáciu, prínosnú pre obe strany. Na záver treba povedať ešte jednu vec. Aby CSR naozaj fungovalo, na prvom mieste musí byť naozaj dobrý úmysel, nie len špekulácia, ako si vylepšiť imidž. Pokiaľ totiž spoločensky zodpovedné správanie firmy nie je konzistentné, nepôsobí vôbec presvedčivo. ...
CELÝ ČLÁNOK

Napíšte nám

DIVYD Media s.r.o.
DIGITAL PARK I
Einsteinova 21, 851 01, Bratislava

viera.krupova@divydmedia.sk

+421 918 322 311

Alebo vyplňte nasledujúci formulár a my sa Vám ozveme s ponukou pre Vás a pre Váš biznis.